Ekipi LIQUI MOLY Engstler Motorsport në DTM

Njoftimi i linjës së shoferëve: Luca Engstler, i riu i ekipit të suksesshëm të garave, merr timonin e Audi R8 LMS GT3 evo II në DTM

Engstler Motorsport ka shkaktuar bujë në garat gjermane prej vitesh. Pas titujve të shumtë në skenën e makinave turistike, hapi në GT3 tani do të pasojë në vitin 2023. Së bashku me LIQUI MOLY, ekipi nga Wiggensbach njoftoi angazhimin e tij DTM.

Angazhimi në kampionatin më të vështirë GT3 është që të zhvillohet në Audi R8 LMS GT3 evo II me dizajnin dallues LIQUI MOLY. Luca Engstler, djali i pronarit të ekipit, ka qenë pjesë e historisë së suksesit të ekipit prej vitesh. Ai tani është edhe shoferi me fat që do të zërë vendin e tij pas timonit të raketës garuese në DTM. Që nga promovimi i tij në shofer Audi Sport në fillim të vitit 2022, 23-vjeçari ka qenë i përfshirë në një numër të madh të ngjarjeve zyrtare të prodhuesit. Para kësaj, ai fitoi tetë tituj TCR në tokën ndërkombëtare, ku kulmi i vitit 2021 ishte titulli i Kupës së Botës për Junior në FIA WTCR.

Ekipi LIQUI MOLY Engstler Motorsport po pret me padurim sfidën e re në fushën e klasit premium të drejtuesve më të mirë ndërkombëtarë. Sezoni fillon nga 26 deri më 28 maj 2023 në Oschersleben.

Franz Engstler, pronar i ekipit: Jam jashtëzakonisht krenar që pas 30 vitesh emri Engstler është rikthyer në DTM si ekip ashtu edhe si shofer. Për Luca, jam jashtëzakonisht i kënaqur që me punën e tij të palodhur, disiplinën dhe ambicien e tij e ka bërë atë në një nga seritë më të larta dhe më të kërkuara të garave në botë. Me LIQUI MOLY, ne ishim në gjendje të zgjeronim bashkëpunimin tonë unik dhe ta çojmë atë në një nivel të ri. Një partneritet kaq i gjatë dhe i suksesshëm është i pashembullt në motorsport. Jam gjithashtu i bindur se do të hedhim në treg një produkt me shumë përvojë, të besueshëm dhe të suksesshëm me partnerin tonë Audi. Manuel Reuter si menaxher i projektit është një shtesë e shkëlqyer për ekipin tonë të madh kryesor, së bashku me disa staf të ri dhe me përvojë të GT: Tani kemi një ekip shumë të fortë për të cilin jam jashtëzakonisht krenar. Unë e shoh hyrjen e DTM me shumë respekt, por mezi pres sfidën e re.

Luca Engstler, shofer: Ende nuk mund ta besoj që më është dhënë mundësia nga Audi kaq herët në karrierën time për të marrë pjesë në kampionatin më të madh dhe më të mirë GT në botë. Për këtë, dua të them një falënderim të veçantë për partnerin tim prej shumë kohësh LIQUI MOLY dhe të gjithë ata që më kanë mbështetur gjatë rrugës. Do të jetë një sfidë e madhe për të konkurruar kundër shoferëve dhe ekipeve më të mira të GT3 në botë. Megjithatë, besoj se në afat të mesëm do të kemi një paketë që premton sukses.

Manuel Reuter, menaxher i projektit DTM: Mezi pres sfidat e konkurrimit në DTM me një projekt të ri si LIQUIMOLY Team Engstler Motorsport. Me potencialin që ekipi i Franz Engstler ka treguar në të kaluarën, pres që shumë shpejt të vendosemi në mesin e ekipeve më të mira të GT3. Dhe me LIQUI MOLY, ne kemi një partner të fortë dhe të përkushtuar në anën tonë, “thotë Reuter.

Programi DTM
26 – 28 maj 2023 Oschersleben
23 – 25 qershor 2023 Zandvoort, Holandë
7 – 9 korrik 2023 Norisring
4 – 6 gusht 2023 Nürburgring
18 – 20 gusht 2023 Lausitzring
8 – 10 shtator 2023 Sachsenring
22 – 24 shtator 2023 Spielberg, Austri
20 – 22 tetor 2023 Hockenheim, Gjermani